2009 – Argentyna – Scjentologia umieszczona w narodowym rejestrze religii

8. czerwca 2014

Argentyna


Argentyna i Scjentologia03.03.2009 – interesujące wiadomości z Argentyny, podobnie jak w Polsce, 90 % społeczeństwa to katolicy co nie przeszkadzało oficjalnie uznać Scjentologię jako religię.

Sekretarz do spraw wiary, ogłosił w Buenos Aires wpisanie Kościoła Scjentologicznego Argentyny w rejestrze religii pod numerem 4.006. Registro Nacional de Cultos bajo el nº 4.006 a la Iglesia de Scientology de Argentina

Jest to wynikiem dezyzji podjętej przez Dyrektora Generalnego narodowego rejestru religii Argentyny w grudniu 2008. W uzasadnieniu podał on, że działania Kościoła Scjentologicznego Argentyny są zgodne z art. 14 konstytucji. Zapisane jest tam prawo jednostki do praktykowania swojej religii. 11 grudnia 2008 Prezydent Kościoła Scjentologicznego Argentyny został poinformowany przez Urząd Rejestracyjny, że Scjentologja„ zarówno w przeszłości, jak i obecnie posiada religijny charakter” co jest podstawą umieszczenia jej jako religii w rejestrze pod numerem 4.006.

Argentyna jest kolejnym krajem uznającym Scjentologię jako religię. Do tych innych należą: Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Włochy, Słowenia, Chorwacja, USA, Węgry, Wenezuela, Ekwador, Kostarika, Brazylia, Filipiny, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Afryka Południowa, Kanada, Kazachstan, Kirgizja, Tajwan, Nepal, Tanzania i Sri Lanka. Wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 05.04.2007 Kościół Scjentologiczny jak każde inne wyznanie w Unii Europejskiej jest pod ochroną Konwencji Praw Człowieka. Wyrok ten jest prawomocny i obowiązujący we wszystkich 47-iu krajach Europy. Argentyna jest czwartym krajem, który uznał Scjentologię jako religię po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Czlowieka w Strasburgu.

Prezydent Kościoła Scjentologicznego Argentyny, ocenił uznanie przez Urząd Rejestracyjny jako ważny i znaczący triumf na arenie międzynarodwej wolności religijnej. Zapis w rejestrze nastąpił w tym samym tygodniu w którym obchodzona była 60-ta rocznica ogłoszenia „ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”.

Początki Kościoła Scjentologicznego w Argentynie sięgają roku 1986, gdzie zainteresowanie argentyńczyków religijnymi dziełami założyciela L. Rona Hubbarda oraz chęć zastosowania tej wiedzy w praktyce spowodowała powstanie pierwszych Grup – Dianetyków a następnie Misji Scjentologicznej w stolicy Buenos Aires gdzie dzisiaj jako Kościół oferuje swoje usługi 7000 członkom. Poza Kościołem w Buenos Aires istnieją dwa dalsze kościoły: w Santa Fe i Tucuman oraz Grupy-Scjentologiczne w Kordobie, Salta, San Juan, Ushuaia, Santa Cruz, Entre Rios, Santa Fe, Rosario,itd.

W odległości 20-stu kilometrów od Buenos Aires, w San Isidro swą siedzibę ma Narconon, centrum rehabilitacyjne dla uzależnionych od narkotyków. Narconon (narco-narkotyki, non-bez = bez użycia narkotyków) program, jak sama nazwa wskazuje, jest koncepcją uwolnienia się od narkotyków, samemu na trwale bez użycia środków zastępczych i odnosi sukcesy na całym świecie. Ten program daje uzależnionym szansę rozpoczęcia zupełnie nowego rozdziału w ich życiu. Częścią składową jest program odtoksycznienia organizmu metodą L. Rona Hubbarda.

„Scjentologia jest religią w pełnym znaczeniu tego słowa, jesteśmy bardzo szczęśliwi z przyjęcia nas do grona uznanych religii, to była właściwa decyzja” poinformował Prezydent Kościoła Scjentologicznego Argentyny Signore Libardi na konferencji prasowej.

Z pewnością przyczyniły się do tego badania doktora Alejandro Figerio, profesora socjologii katolickiego uniwersytetu w Buenes Aires gdzie Scjentologia została przebadana z punktu widzenia współczesnej definicji religii w naukach spolecznych. Scjentologia i współczesne definicje religii w naukach spolecznych – Alejandro Frigerio

About Scjentolog

Polski bloger pisze o znanych Scjentologach, L.Ronie Hubbardzie, Dianetyce i Scjentologii.

Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Scjentolog

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: