ETPC – Kościół Scjentologiczny z Petersburga wygrał z Rosją przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

1. grudnia 2014

Rosja


Czytałem ciekawy artykuł w RASPI (Rosyjskiej Agencji Informacji Prawnej) z dnia 2.10.2014 r. To już trzecie zwycięstwo Kościoła Scjentologicznego i jego członków w sporze z Rosją w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

MOSKWA, 2 października (RAPSI) – Podano do publicznej wiadomości, że Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść niezarejestrowanego Kościoła Scjentologicznego, uchylając tym samym wcześniejszą odmowę władz petersburskich, oficjalnie uznając go za podmiot prawny.

Zgodnie z orzeczeniem, wniosek został złożony przez grupę osób badających Scjentologię w Petersburgu. Pierwsza grupa została utworzona w 1984 roku, a następnie w latach 80-tych podzieliła się na dwie organizacje, z których jedna była kierowana przez Galinę Shurinovą (jednego z sześciu wnioskodawców).

Niniejszy wniosek dotyczył odmowy rejestracji Kościoła jako podmiotu prawnego przez władze Petersburga. W okresie od marca 1995 do sierpnia 2003 roku grupa ta sześciokrotnie zgłaszała Kościół do rejestracji.

Pierwszy wniosek został złożony przez Shurinovą wraz z innymi dziewięcioma wnioskodawcami Misji Kościoła Scjentologicznego w Petersburgu w marcu 1995. W związku z brakiem odpowiedzi na swoje pismo przez okres dwóch lat, Shirinova zażądała wyjaśnień od władz. Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało ją, że wniosek został przekazany do komisji Państwowej Dumy, do oceny przez eksperta w sprawach religijnych i prawnych. Z powodu braku braku odpowiedzi, wniosek został odłożony na półkę.

W lutym 2002 roku, został złożony nowy wniosek rejestracyjny. Został on odrzucony w marcu tego samego roku, powołując się na rozbieżności w wymaganej dokumentacji. Scjentolodzy złożyli kolejno cztery wnioski rejestracyjne, które zostały odrzucone różnorakich powodów. W ostatnim odrzuceniu w sierpniu 2003 roku, władze Petersburg stwierdziły, że dokumenty potwierdzające, że grupa była aktywna w ciągu ostatnich 15 lat (okres czasu potrzebny do zarejestrowania nowej organizacji religijnych), były falsyfikatem.

Scjentolodzy zwrócił się do sądu rejonowego w Petersburgu, który w październiku 2003 roku uprawomocnił poprzednie orzeczenia. W roku 2006 sąd apelacyjny również to uczynił.

Skarżący zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w listopadzie 2006. Cytując artykuł 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania) oraz Artykuł 11 Artykuł (prawo do wolności zrzeszania się i zgromadzeń) skarżący zakwestionowali ich zdaniem bezprawne odrzucenie podania o rejestrację Kościoła Scjentologicznego jako podmiotu prawnego.

Odpowiedź władz rosyjskich potwierdziła, że wcześniejsze odrzucenia były pogwałceniem wolności religijnych, wskazując, że decyzja w tej sprawie została oparta na rosyjskim prawie i ze względów bezpieczeństwa. Rosja ponadto wskazała na podobne przypadki we Wielkiej Brytanii i Austrii.

Europejski Trybunał Praw Człowieka po zapoznaniu się z aplikacją, orzekł na korzyść scjentologów, przyznając im 7500 euro jako rekompensatę za szkody moralne.

Church of Scientology of St Petersburg and Others v. Russia (no. 47191/06)

Петербургские саентологи выиграли дело: Постановление ЕСПЧ

About Scjentolog

Polski bloger pisze o znanych Scjentologach, L.Ronie Hubbardzie, Dianetyce i Scjentologii.

Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Scjentolog

2 Komentarze w dniu “ETPC – Kościół Scjentologiczny z Petersburga wygrał z Rosją przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka”

  1. Konrad K Says:

    No dobrze, to interesujące, ale celem było zarejestrowanie działalności, czy ostatecznie się udało??

    Odpowiedz

  2. Katarzyna Says:

    Witam. Chciałam się spytać co u Pana? Co nowego w scjentologii?

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: